Brisanje neaktivnih članov 2018 v Knjižnici Litija

Avtor: domen.merzel@gmail.com/25. april 2018/Kategorije: Novice

V mesecu aprilu v knjižnici vsako leto izvedemo brisanje neaktivnih članov. Iz naših evidenc smo izbrisali 471 neaktivnih članov, kar je 72 manj kot v letu 2017 oz. 13 % manj. Knjižnica Litija ima letno okoli 5.000 aktivnih članov, kar je približno ¼ občanov obeh občin.

Postopek brisanja neaktivnih članov je usklajen z Zakonom o varstvu podatkov ter Zakonom o knjižničarstvu, kar strnjeno pomeni: če član knjižnice ne obišče več kot eno leto, knjižnica nima osnov za hranjenje zbranih podatkov in jih mora uničiti. Slednje pa ne velja, če ima član odprte terjatve.

Kako hitro mine leto, se zavedamo knjižničarji skupaj s člani, ki nas obiščejo po preteku tega obdobja, in jih ponovno vpišemo v knjižnico. O smiselnosti in (ne)življenjskosti določb lahko le polemiziramo, nanje pa žal ne moremo vplivati.

Osebni podatki, ki jih zbiramo knjižnice, služijo oz. podpirajo namen izvajanja knjižnične dejavnosti, zbiramo pa jih seveda z osebno privolitvijo članov (za potrebe obveščanja članov: ime, priimek, naslov, telefonske številke, nekateri pa služijo statističnemu poročanju in so ob obdelavi seveda anonimizirani: starost, izobrazba, spol).