POSEBNOSTI KNJIŽNICE

Knjižnica Litija navzven ni videti kaj posebnega, a vendar je edinstvena. To čutimo njeni zaposleni, to nam priznavajo mnogi zvesti člani in tudi obiskovalci. Ljudje, ki jo obiščejo, presenečeni spoznavajo eminentno stoletno hišo z iskrivim duhom.

Osrednja knjižnica je sicer majhna, a vendar široka. Širino ji dajejo njene dejavnosti in vsebina, ki jo ponujamo uporabnikom. Izposoja gradiva, informiranje, učenje, priprava raznovrstnih kulturnih dogodkov, zbiranje in urejanje domoznanske zbirke, kjer že več let zbiramo gradivo o družbenem, gospodarskem, političnem in kulturnem dogajanju v obeh občinah. Iz informacij je nastal spletni biografski leksikon Obrazi srca Slovenije.

Del domoznanske zbirke so lokalne informacije (časopisni klipingi), biografske mape »javnih osebnosti« itd, seveda pa je domoznanstvo zelo širok pojem, ki ga le stežka omejujemo, glavni okvir pa mu predstavlja geografsko območje, ki ga pokriva naša knjižnica (občini Litija in Šmartno pri Litiji).

Posebno ponosni smo na nastajajočo zbirko starih razglednic (pretežno gre za motive stare Litije in seveda okoliških krajev), ki dopolnjujejo in bogatijo našo domoznansko zbirko. Načrtujemo, da bo uporabnikom kmalu na voljo tudi v elektronski obliki.

V knjižnici ima sedež več organizacij: LIons klub Litija, Društvo univerza za tretje življenjsko obdobje Litija in Šmartno, Slovenska filatelistična akademija (z redkimi in dragocenimi knjigami s področja filatelije).

Čeprav je zgradba stara, pa je knjižničarska dejavnost, ki se odvija v njej kos izzivom sodobnega časa: sledimo novim informacijskim trendom (oprema), predvsem pa si prizadevamo za aktualno in zanimivo zbirko gradiva ter strokovne in usposobljene zaposlene.

Knjižnica Gabrovka
Julij, avgust - odprta ob ČETRTKIH od 18. do 19. ure
Knjižnica Vače
Med počitnicami (od 27.6.2016 do  5.9.2016) ZAPRTA.
Ponovno se vidimo 5.9.2016, od 16. do 19. ure.

Kako do nas