Virusi pri živalih so vzrok za številne bolezni, pri rejnih živalih pa povzročajo tudi veliko ekonomsko škodo. Prav epizootije virusih bolezni med živalmi so konec 18. stoletja vzpodbudile nastanek prvih veterinarskih visokih šol in s tem razvoj sodobne veterinarske znanosti. Veterinarska stroka si danes močno prizadeva v boju proti virusnim boleznim z namenom varovanja zdravja in dobrobiti živali, zagotavljanja varne hrane, zmanjševanja gospodarske škode in preprečevanja prenosa virusnih okužb z živali na človeka.
Katere so aktualne virusne bolezni pri živalih? Katere nam je uspelo v Sloveniji izkoreniniti? Kako poteka njihova diagnostika? Kako se veterinarska stroka z njimi spopada? Kaj je biovarnost? Kaj lahko storijo lastniki živali?
Vse podrobnosti o tematiki nam bo razkril Litjan Tim Šteferl dr. vet. med. z ljubljanske Veterinarske fakultete.
Tim Šteferl se je rodil leta 1996 v Trbovljah. Po maturi na Gimnaziji Litija se je leta 2015 vpisal na ljubljansko Veterinarsko fakulteto, kjer je konec leta 2022 diplomiral. Prvo zaposlitev je opravljal kot veterinar v ambulanti za male živali, od septembra 2023 pa je zaposlen kot asistent na Kliniki za reprodukcijo in velike živali na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani. Tekom študija je pod mentorstvom prof. dr. Ivana Toplaka preučeval okužbe s cirkovirusoma tip 2 in tip 3 pri domačih in divjih prašičih v Sloveniji. Za raziskovalno nalogo je prejel Prešernovo nagrado Veterinarske fakultete.
Knjižnica Litija, torek, 9.1.2024, ob 19. uri.